Mini PC GMKtec M3 Intel i5-12450H 16GB RAM + 512GB SSD WIN 11 Pro
info
- Shipping in (days): 2
- Brand: GMKtec
- Box Weight: 1.50kg
- Box dimension: 15.80cm x 16.40cm x 12.00cm
- EAN: 6972570962269
- 1 box: 1
- (RRP) Retail price in €: 579
- Customs tariff: 84714140
The GMKtec M3 MINI is a compact (114 x 106 x 42.5 mm) PC, ideal for both home and professional applications. With an Intel i5-12450H 8-core processor and Intel UHD 48 EU graphics chip, it delivers impressive performance. In addition, 2 HDMI 2.0 and DisplayPort 1.4 ports allow you to display images on 3 monitors simultaneously. What's more, the model comes with built-in Windows 11 Pro and supports Linux.
Large capacity
The M3 MINI-PC comes with 16GB RAM and a 512GB SSD, providing ample space for storing files and applications.
Fast connection
The M3 MINI PC offers a fast and reliable Dual Band Wi-Fi 6 2*2 2400 Mbps connection, so you don't have to worry about interference. In addition, it connects to a compatible device via Bluetooth 5.2 and has an RJ45 port so you can enjoy a 2.5G internet connection.
Efficient performance
Work comfortably with the GMKtec M3 MINI. The mini computer uses an octa-core Intel i5-12450H processor, which translates into efficient hardware operation. In addition, it offers a UHD graphics chip (48EU) and a 3rd-generation PCIe interface providing read speeds of 3,500 MB/s.
Thoughtful design
The GMKtec M3 MINI features dual copper turbines and a fan, protecting the hardware from overheating. In addition, the included VESA mount and screws allow you to attach the computer to a surface of your choice. A number of different ports are available: x2 HDMI, USB-C/DP1.4, x3 USB3.2, x1 USB2.0, 3.5 mm audio and RJ45, allowing you to connect various devices to the computer.
Included
• MINI PC M3
• power supply + cable
• HDMI cable
• VESA mount + screws
• user manual
Specifications:
• Dimensions: 114 x 106 x 42.5 mm
• Weight: 430 g
• Processor: Intel i5-12450H 4,4 GHz 45W
• RAM: 16 GB DDR4 3200
• SSD: M.2 2280 512GB (built-in); supports up to 2TB; expandable with M.2 2242 SATA up to 2TB
• Video outputs: 2x HDMI, 1x Type-C (DP 1.4)
• Wi-Fi: Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2
• LAN: 1x 2.5G LAN (2500M/1000M/100M/10M)
• 1x USB-A 2.0
• 3x USB-A 3.2
• Ethernet Ports: 1x RJ45
• Buttons: Power button
• Audio input/output: 1x 3.5mm headphone jack
• Operating system: Windows 11 Pro installed, Linux support
Technical info
| Use case | Office |
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 16GB |
| Disk | 512GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Warranty (m) | 12 |
| Color | Black |
Product Safety
| Product safety images | Open link |
| Manufacturer information | Shenzhen GMK Technology Co., Ltd | 4/F, Yifenghua Industrial Park, Huaning Rd, Longhua Dist, 9 518109 Shenzhen, China | [email protected] |
| EU responsible person | TB EC REP EUROPEAN SL | Calle Marcelo Usera 60 28026 Madrid, Spain | [email protected] |
| Safety instructions | Open link |
| Technical info | |
| PC use case | Office |
| PC type | Mini |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphic card | Integrated |
| RAM | 16GB |
| Disc | 512GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Warranty (m) | 12 |
| Color | Black |
| Net Weight (kg) | 0.43 |
| Weight bruto (kg) | 1.50 |
| Product Safety | |
| Product safety images | Click to Open |
| EU responsible person | TB EC REP EUROPEAN SL | Calle Marcelo Usera 60 28026 Madrid, Spain | [email protected] |
| Manufacturer information | Shenzhen GMK Technology Co., Ltd | 4/F, Yifenghua Industrial Park, Huaning Rd, Longhua Dist, 9 518109 Shenzhen, China | [email protected] |
| Safety instructions | Click to Open |









